Dysk M.2 2TB – czym jest technologia NVMe?

Z każdym rokiem rynek pamięci masowych oferuje nam coraz to nowsze rozwiązania. Już od pewnego czasu wśród dysków SSD króluje technologia NVMe. Czym ona jest? Jakie możliwości może nam dać dysk M.2 2TB wyposażony w tę technologię?

Dysk M.2 2TB z protokołem NVMe – jakie są jego początki?

NVMe jest protokołem komunikacyjnym, którego zadaniem jest przesyłanie danych. W przeciwieństwie do innego znanego protokołu – SATA – został on stworzony specjalnie dla dysków SDD. Do działania wykorzystuje on magistralę PCI-Express i komunikuje się bezpośrednio z procesorem. Dzięki temu ma znacznie większe możliwości niż standardowe dyski twarde – oferuje wysoką szybkość i świetną przepustowość.

Protokół NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express) został stworzony z uwagi na coraz większą liczbę danych, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Nowoczesne telefony czy aparaty oferują doskonałej jakości obiektywy, co przekłada się też na zdjęcia czy filmy o dużo większych rozmiarach. Z kolei producenci gier tworzą coraz bardziej rozbudowane gry z realistyczną grafiką, które potrafią zajmować nawet 100 czy 200GB pamięci. Możliwości przesyłu danych, które do tej pory zapewniały dyski HDD czy SSD SATA stały się niewystarczające. Dlatego też w 2011 r. konsorcjum dostawców, takich jak: Samsung, Intel, Sandisk, Seagate i Dell opracowało technologię, która wykorzystuje do działania magistralę PCI-Express. Dzięki temu mimo że dysk NVMe 2TB imituje dysk twardy, M.2 działa jednak bardziej jak szybka pamięć flash. Szybkie linie PCIe mogą oferować prędkość nawet 1 GB/s, a przecież większość komputerów jest w stanie obsłużyć nawet 16 takich linii.

Dysk NVMe 2TB – jakie daje możliwości?

Jak już wspomnieliśmy NVMe SSD 2TB M.2 to przede wszystkim bardzo duża prędkość przesyłu danych. W zależności od standardu zastosowanej magistrali PCIe prędkość odczytu sekwencyjnego może wynosić 3500 MB/s w przypadku PCIe 3.0 oraz nawet 7450 MB/s dla standardu PCIe 4.0. Dyski tego typu zużywają też mniejszą ilość energii w porównaniu do dysków HDD i SSD SATA.

W praktyce zastosowanie dysku M.2 2TB NVMe może znacząco przyspieszyć działanie systemu komputerowego. Sam system i wszelkie programy będą się uruchamiały szybciej, a pliki będą się ładować i zapisywać błyskawicznie. Zalety dysków NVMe mogą docenić również gracze – instalowanie i uruchamianie gier będzie przyspieszone, podobnie jak wczytywanie się tekstur i kolejnych lokalizacji w grach.

Dysk SSD 2TB M.2 może obsługiwać jednocześnie aż 64 tys. zapytań, co daje możliwość wykonywania większej ilości operacji na sekundę. W przypadku dysku Samsung 990 PRO jest to ok. 1500K IOPS, czyli aż 1,5 mln operacji w ciągu zaledwie jednej sekundy*.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.