Ochrona danych komputerowych w firmie – co warto wiedzieć?

Firmy często posiadają wrażliwe oraz poufne dane. Dotyczą one klientów, pracowników, ale także np. ruchów finansowych czy szczegółów umów. Dlatego bardzo ważnym aspektem w prowadzeniu firmy w XXI w. jest ochrona tych informacji. Zastanawiasz się, jakie są sposoby na ochronę danych komputerowych i co warto wiedzieć na ten temat? Omawiamy najważniejsze sposoby i kroki na zabezpieczenie informacji na służbowych nośnikach.

Szyfrowanie danych, jako sposób ochrony

Czym jest szyfrowanie danych? Jak sama nazwa wskazuje proces ten polega na konwertowaniu informacji na specjalny kod. Skutkiem tego działania jest sprawienie, że są one nieczytelne dla osób nieautoryzowanych. Umożliwia to bezpieczne przesyłanie, użytkowanie oraz przechowywanie poufnych informacji zarówno na fizycznym dysku, jak i w sieci czy chmurze.

Kopie zapasowe. Dlaczego regularny backup jest tak ważny? 

Najmniej inwazyjnym, a zarazem najbardziej popularnym sposobem na ochronę przed stratą ważnych danych jest tworzenie kopii zapasowych. Backup, jak inaczej jest nazywany, polega na regularnym kopiowaniu zawartości nośnika najlepiej na inny lub do chmury. Sam w sobie nie zabezpieczy informacji przed atakiem z zewnątrz lub wykradnięciem, ale pozwoli na zachowanie ich w przypadku awarii systemu bądź hardware’a. 

Ograniczony dostęp – hasła, uprawnienia i konta

Dla przeciętnego użytkownika komputera barierą nie do przejścia będzie odpowiednia struktura kont w systemie. Każde z nich powinno być zabezpieczone indywidualnym, najlepiej regularnie zmienianym hasłem. Ponadto warto nadać im stosowne uprawnienia. Te mogą dotyczyć zarówno odczytu, jak i edycji niektórych plików. W celu zabezpieczenia najważniejszych danych wystarczy, że dostęp do nich uzyska wyłącznie wąskie grono kont. 

To bardzo popularny sposób ochrony kluczowych informacji w firmie, co nie dziwi ze względu na szybki proces wdrożenia i brak dodatkowych kosztów.

Niszczenie danych z dysku twardego

Jeśli chcesz pozbyć się sprzętu komputerowego, to warto, żebyś odpowiednio zabezpieczył/a dane znajdujące się na dysku. Samo usunięcie ich z poziomu użytkownika lub nawet formatowanie może nie wystarczyć

 

Istnieje kilka metod likwidowania danych z nośników. Jednym z nich jest fizyczne zniszczenie dysku. Do tego działania potrzeba specjalistycznej niszczarki, która poradzi sobie z nim. Innym sposobem jest użycie degaussingu, który z pomocą pola magnetycznego rozmagnetyzuje dysk. Jednak ta metoda zadziała jedynie w przypadku nośników HDD. 

 

Do innych typów dysków w smartfonach, komputerach, laptopach lub tabletach najlepiej sprawdzi się sposób zmazywania danych. Polega on na nanoszeniu nowych warstw wzorców bitów, które uniemożliwiają odczyt pierwotnych zapisów. Takie rozwiązanie oferuje firma Selkea, która dodatkowo zapewnia odkup sprzętu, który nie jest już potrzebny Twojej firmie.