Jak robić bezpiecznie zakupy przez internet?

Większość ludzi robi zakupy przez internet z braku czasu, z wygody lub z powodu dostępności artykułów. Z czasów pandemii koronawirusa nawyk robienia zakupów wszedł nam w krew. Są i tacy, co zakupów nie będą robić przez internet ze względu na bezpieczeństwo i obawę o kradzież swoich danych i pieniędzy. W tej kwestii faktycznie należy być jak najbardziej ostrożnym. Oszustw właśnie na tym tle jest bardzo dużo. Jak zatem ustrzec się problemów podczas zakupów online?

1. Program antywirusowy

Tu należy pamiętać o aktualizacji programu antywirusowego w swoim urządzeniu, na którym dokonujemy zakupów. Program jest najważniejszą obroną przed tego typu niebezpieczeństwami.

2. Kupuj z zaufanych urządzeń

Korzystaj tylko ze swoich urządzeń, z tych które używasz na co dzień. Unikaj kafejek internetowych, ponieważ używasz swoich haseł, danych i właśnie na innych urządzeniach mogą one być wykradzione.

3. Nie klikaj w linki i pod żadnym pozorem nic nie pobieraj

Właśnie to jeden z najpopularniejszych obecnych czasów  oszustwo polegające na wysyłaniu wiadomości, w których jest zawarty link. Nie klikaj w link, taka wiadomości zawiera wirusa, który kradnie twoje dane, hasła, które zostaną wykorzystane aby ukraść twoje pieniądze z konta bankowego.

4. Pamiętaj o mocnych hasłach

Różne hasła do zakupów online to jedna z opcji gdzie możesz się ustrzec przed kradzieżą, aby nie używać tego samego hasła do wszystkich aplikacji.

5. Miej dowody zakupów

Nie kasuj e-maili paragonów a nawet powiadomień, to jest twój dowód zakupów opłaconych.

6. RODO

Właśnie przez nie masz zapewnione dostęp do danych przekazanych serwisów internetowych i nie może odmówić wglądu do nich. Jest możliwość usunięcia danych, jeśli się na nie zgadzasz.

7. Przed zakupem sprawdź opinie na temat danego sklepu

Inni klienci opisują opinie na temat sprzedawanego przedmiotu i o sklepie, korzystając również z naszych profesjonalnych porad na https://www.wysylkowa.pl.

8. Formy płatności

Zwróć uwagę na formę płatności jaką oferuje sklep, w którym robisz zakupy. Wybierz takie, które zawsze pozwolą na szybki zwrot pieniędzy m.in należy do tego przelewy on-line na stronie do twojego banku.

9. Bądź świadom swoich czynów

Regularnie sprawdzaj konto, no i nie zapomnij o elektronicznym wyciągu z banku. Zwróć uwagę na płatności internetowych np. PayU czy PayPal, tam również dochodzi do naruszeń.

Wiemy wszyscy, że kupowanie przez internet jest wygodnym i szybkim rozwiązaniem. Sklepy są dostępne przez 24 godziny i weekendy i to nas wszystkich zachęcia do zakupów. Pamiętajmy o tych wszystkich zasadach wymienionych wyżej. Co więcej, na pewno każdy zakup przemyśl dwa razy, aby nie dać się oszukać.