Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze dysku SSD?

Dyski SSD (Solid State Drives) to najnowsza generacja urządzeń do przechowywania danych. Zbudowane są z elektroniki półprzewodnikowej (pamięci nieulotnej) i przeznaczone są do stosowania w sprzęcie komputerowym w miejsce tradycyjnego dysku twardego.

Jakie są zalety dysków SSD w stosunku do konwencjonalnych dysków HDD?

– Dyski SSD są cichszymi urządzeniami, ponieważ nie posiadają wirujących dysków magnetycznych.
– Są one znacznie szybsze od konwencjonalnych dysków twardych. Czas dostępu i opóźnienia są mniejsze.
– Niska temperatura pracy i niższy pobór mocy.
– Odporność na zewnętrzne wibracje i wstrząsy, zatem dyski SSD są idealne do urządzeń przenośnych.
– Mniejsza waga i rozmiar niż w przypadku konwencjonalnego dysku twardego o podobnej pojemności.

Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze dysku SSD?

Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze dysku SSD jest jego niezawodność, oznacza to, żeby był szybki, nie tracił danych, nie tracił prędkości wraz z użytkowaniem i był produkowany z dobrych komponentów.

Jednym z głównych problemów z dyskami SSD jest utrata prędkości z czasem, zwłaszcza gdy zawierają dane. Większość producentów, gdy publikuje prędkości odczytu/zapisu, robi to przy czystym (pustym) dysku SSD, wraz z użytkowaniem ta prędkość spada. Prędkość mierzona jest w Mb/s (MegaBit per second) i im wyższa tym lepiej. W niektórych modelach mogą występować spadki nawet do 30%. Polecanym modelem jest dysk SSD patriot p400, który nie ma problemu z wielkimi spadkami.

Kolejnym problemem z dyskami SSD jest bezpieczeństwo danych, które w nich umieszczamy. Musimy wiedzieć, że umieszczamy informacje w pamięci flash i że jeśli wpadną one do uszkodzonej komórki pamięci, nigdy nie będziemy w stanie ich odzyskać. Dlatego zaleca się, aby w celu zapewnienia idealnego stanu pamięci flash SSD stosować narzędzia diagnostyczne komórek, takie jak sprawdzanie błędów ECC.

Można powiedzieć, że dysk SSD składa się z trzech ważnych elementów: pamięci flash, kontrolera i firmware. Tak naprawdę to na ostatnim z tych komponentów musimy się skupić, czyli na firmware, na który rzadko zwracamy uwagę, bo zazwyczaj nie jest wymieniony w specyfikacji na pudełku. Dobrą niezawodność osiąga się dzięki dobrym komponentom i dobremu firmware, które wydobywa z tego sprzętu to, co najlepsze