Mówi się, że smartfony wymiotły z rynku proste cyfrowe aparaty kompaktowe. Jest w tym sporo prawdy, smartfony robią już na tyle dobre zdjęcia, że sens posiadania osobnego aparatu stoi pod dużym znakiem zapytania. Chyba, że zależy nam na długich ogniskowych (dużym przybliżeniu). W tej materii cyfrowe kompakty mają nam wciąż wiele do zaoferowania.
Choć smartfony są już całkiem niezłymi aparatami fotograficznymi, kilkudziesięciokrotne przybliżenia to wciąż nie ich domena. Nie pasuje to zupełnie do kompaktowych z założenia rozmiarów tych urządzeń. Na przeciwległym biegunie znajdują się profesjonalne lustrzanki i coraz popularniejsze bezlusterkowce z wymienną optyką. Oferują doskonałą jakość obrazu, ale teleobiektywy do tych aparatów są duże, ciężkie, a ceny zwykle zwalają z nóg. Tę właśnie niszę wypełniają cyfrowe kompakty klasy superzoom, megazoom, ultrazoom. Ten ostatni podział to raczej wymysł marketingowców, niż ścisła klasyfikacja, a ma na celu podkreślenie coraz lepszych osiągów cyfrowych kompaktów w dziedzinie krotności powiększenia. A osiągnięcia te są doprawdy imponujące. Dziś ogniskowe cyfrowych kompaktów sięgają 3000 mm, co przekłada się na 125-krotny zoom optyczny. Cyfrowe kompakty z zoomem są aparatami dość uniwersalnymi. Wbrew nazwie często nie są już kompaktowe, ale nie licząc modeli z największym zoomem, nie przerażają wagą i rozmiarami. Są nawet aparaty, które z powodzeniem zmieścimy w kieszeni. Nie liczmy tu jednak na spektakularne przybliżenia, ale na pewno będzie lepiej, niż w smartfonie. Ogólnie wybór dobrego kompaktu cyfrowego to sztuka kompromisu. Aparaty różnią się nie tylko krotnością zoomu, ale też wielkością matrycy. Im matryca większa, tym lepsza jakość zdjęć.
Ale nie da zrobić się kompaktowego aparatu z dużym zoomem i dużą matrycą. Niestety, większa matryca wymaga też większej optyki (większego i cięższego obiektywu). Dlatego najbardziej uniwersalnego ideału należy szukać gdzieś w środku stawki, choć wszystko zależy od naszych preferencji i potrzeb. Niektórzy amatorzy fotografii wręcz potrzebują długich ogniskowych. Przydają się one na przykład w fotografii przyrodniczej. Musimy po prostu znać swoje potrzeby i wybrać odpowiadający im sprzęt. Liczba modeli oferowanych przez producentów wciąż jest spora, i w tej bogatej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie.
Cyfrowe kompakty z zoomem to dość szeroka kategoria, szerokie jest też grono kupujących taki sprzęt. Na każdą potrzebę znajdzie się odpowiednie rozwiązanie, co jest wciąż niezaprzeczalną siłą cyfrowych kompaktów. To królowie uniwersalności!
Jakie zoomy moga miec aparaty w przyszlosci ?