Drukarki 3d są nowoczesnymi urządzeniami, pozwalającymi tworzyć produkty i różnorodne elementy. Wykorzystywane są w różnych branżach oraz w gospodarstwach domowych.
Gdzie wykorzystywane są drukarki 3d?
Drukarki 3D to nowoczesne urządzenia, pozwalające tworzyć potrzebne prototypy, usprawniające działanie przedmiotów. Przydatne są w wielu branżach jak np.: odzieżowej, medycznej, zabawkarskiej, motoryzacyjnej, budowlanej, architektonicznej, jubilerskiej, lotniczej. Drukarki 3d umożliwiają wytwarzanie trójwymiarowych przedmiotów oraz elementów z różnych materiałów, nawet bardzo skomplikowanych. Posiadają ogrom możliwości. Są przydatne w wielu dziedzinach inżynierii, ale też mogą być użytkowane w każdym domu. Jedną z najważniejszych kwestii w urządzeniu jest filament, obrabiany celem otrzymania oczekiwanego detalu.
Termoplastyczny materiał jest wykorzystywany przez drukarki wyposażone w technologię FDM. Ważnym parametrem urządzenia jest obszar roboczy. Pole zadruku pozwala tworzyć duże obiekty. Podczas zakupu sprzętu, trzeba zwracać uwagę na właściwości, by wybrać odpowiedni model do potrzeb, ale też i preferencji. Wymiary obszaru pracy oraz ilość głowic, oraz średnicę dyszy, są bardzo ważne dla działania maszyny. W opisie producent podaje wszystkie cechy wyrobu, ale często występują niejasności. Warto korzystać z pomocy doradcy firmy, który zaoferuje najlepszą drukarkę dla przedsiębiorstwa lub użytku domowego.
Czy jest możliwe tworzenie skomplikowanych kształtów z tworzyw sztucznych?
Trójwymiarowe przedmioty są najpierw projektowane w 3D, co umożliwia program graficzny. Tworzy się obiekty geometryczne, skomplikowane kształty przedmiotów w dowolnej wielkości. Na proces projektowania wpływa także modelowanie 3D, pozwalające na zapisywanie każdego etapu wykonanej pracy. Specjalne oprogramowanie komputerowe pozwala na wizualizację poszczególnych elementów danego produktu. Każdy błąd, natychmiast zostaje wykrywany, a następnie skorygowany, przed procesem produkcji, co pozwala uniknąć wysokich kosztów wytwarzania.
Tworzenie komponentów w drukarkach 3D wymaga użycia odpowiednich materiałów termoplastycznych. Stosuje się filamenty z takich tworzyw sztucznych jak: TPU, ABS czy HIPS. Wybór surowców jest uzależniony od parametrów urządzenia i dopasowany do projektu wydruku. Materiał jest niezwykle ważny, dlatego trzeba zwracać uwagę na jego cechy, takie jak: sztywność, trwałość, temperatura topnienia, kurczliwość po ostygnięciu oraz możliwość kontaktu z wodą. Przy zakupie filamentów trzeba zwracać uwagę na parametry.
Czym jest Digital Light Processing?
Digital Light Processing polega na utwardzaniu fotopolimerów światłem projektora. Drukarki 3D mają wyświetlacze LCD, odtwarzające obrazy – kształty warstwy utwardzanej, z niezwykłą dokładnością i bardzo wysoką rozdzielczością. Technologia jest niezwykle precyzyjna i zapewnia gładką powierzchnię druku przedmiotów. Dlatego ma zastosowanie w dziedzinach, wymagających ogromnej dokładności, m.in.: w jubilerstwie, medycynie, elektronice oraz przy tworzeniu zabawek i różnorodnych modeli. Tego typu drukarka sprawdza się także w użytku domowym, do wydruków przestrzennych, produkowania dekoracji z dużą ilością drobnych elementów. Główne zalety Digital Light Processing to przede wszystkim wysoka jakość urządzenia, precyzyjne odwzorowanie detali, nawet tych najdrobniejszych oraz szybki czas pracy.
Nie wiedząc jaka drukarka 3d spełni wszystkie potrzeby użytkownika, przed zakupem warto skorzystać z pomocy specjalisty, ponieważ jest wiele modeli produktów na rynku. Przykładowo Drukarka 3D DLP Anycubic Photon Ultra odpowiada potrzebom osób poszukających budżetowego i niewielkiego sprzętu, ale bardzo wydajnego. Wyróżnia się cichym i energooszczędnym działaniem. Silnik optyczny przyspiesza proces drukowania, co daje nawet 6 cm wydruku na godzinę. Są też bardziej zaawansowane modele, jak np. Drukarka 3D Phrozen Sonic Mighty 8K, wykorzystywane na szerszą skalę.
Technologia druku 3D – koszty wydruku?
Projekt przed wysłaniem do drukarki 3D musi zostać poddany konwersji w formacie STL. Plik jest niezawodny, jeśli chodzi o tworzenie modeli i obiektów. Pozwala wytwarzać różnorodne przedmioty i elementy do urządzeń. Wykorzystywany jest do projektowania produktów czy ich części, w celu przetestowania przedmiotu, zanim przejdzie do fazy finalizacji. Dopiero gdy zostanie odpowiednio przygotowany, można rozpocząć drukowanie w wybranej technologii: FDM, SLS, SLA, DMLS lub PolyJet, od której zależą koszty druku 3d. Wpływ mają więc: rodzaj druku i tworzywo używane do produkcji, ceny filamentów i żywic są zróżnicowane i zależne od marki producenta oraz rodzaju samego tworzywa.
Podczas wyboru drukarki trzeba wziąć pod uwagę także: ilość zużytego surowca, koszty energii elektrycznej, amortyzacji urządzenia oraz liczbę wykonywanych projektów. Na etykiecie każdej drukarki jest określony pobór energii, więc dobrze jest obliczyć jakie będą wydatki operacyjne, czyli ile urządzenie zużyje prądu przy produkcji danego przedmiotu.