W jakim wieku podarować dziecku telefon?

Technologia jest tak ważnym elementem naszego codziennego życia, że naturalnym jest, iż dzieci również chcą wejść w ten świat. Gry, sieci społecznościowe i filmy na YouTube to niektóre z atrakcji, które przyciągają uwagę małych dzieci. Ale kiedy jest właściwy moment, by dać dzieciom telefon komórkowy? Zamieszczamy poradnik z kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci w tej misji.

Czy moje dziecko jest gotowe na posiadanie telefonu komórkowego?

Czy istnieje odpowiedni wiek, w którym dzieci mogą mieć bardziej bezpośredni kontakt z technologiami i światem cyfrowym? Prawda jest taka, że wśród psychologów i pedagogów nie ma zgody co do właściwego momentu, w którym należy dać dzieciom tę wolność. Każde dziecko ma swój własny proces dojrzewania, a wychowanie wpływa na ten proces.

Panuje zgoda, że rodzice i opiekunowie powinni w tym czasie zachować ostrożność. Oczywiste jest, że dzieci w wieku od 4 do 6 lat nie mają odpowiedniego taktu, aby poradzić sobie z przesadnym korzystaniem z urządzeń mobilnych, to samo dotyczy starszych dzieci, w grupie wiekowej od 7 do 9 lat, ponieważ mimo że są bardziej dojrzałe, nadal mogą być dość naiwne i czasami nieostrożne. Sprawdź, jaki prezent podarować dziecku, zamiast telefonu. Dlatego w takich przypadkach zawsze najlepiej jest, aby kontakt z urządzeniami technologicznymi był krótki i nadzorowany, aby nie zagrażał rozwojowi psychicznemu dziecka. W tej grupie wiekowej kontakt z realnym światem jest kluczowy dla dzieci, aby nawiązywać połączenia i rozwijać kreatywność.

W przypadku dzieci powyżej 10 roku życia jest to sytuacja, którą powinni przeanalizować ich opiekunowie. W tym wieku dziecko może lepiej rozumieć zagrożenia, a nawet może mieć pewną dojrzałość do przejęcia kontroli nad własnym urządzeniem. Nadzór na tym etapie powinien być łagodniejszy, gdyż prywatność jest prawem, które należy szanować.

Dlaczego warto kupić telefon komórkowy?

Zakup telefonu komórkowego może być dobrym pomysłem w przypadku, gdy dziecko spędza dużo czasu samotnie lub z dala od rodziców. Jest to środek bezpieczeństwa dla opiekunów i sposób na to, aby dziecko lub nastolatek czuł się bardziej bezpiecznie.

Zasady korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci

Zawsze bądź świadomy z kim rozmawia Twoje dziecko w Internecie, pamiętając oczywiście o zasadzie prywatności. Polecamy, aby zawsze sprawdzać historię wyszukiwania i mieć hasło do portali społecznościowych i poczty elektronicznej, jeśli dziecko z nich korzysta.

Ustawienie harmonogramów

Wyjaśnij, w jakich godzinach powinni lub nie powinni używać smartfona, dobrze wyjaśniając powody i oferując nagrody.

Rozmowa na temat cyberprzemocy

Jeśli Twoje dziecko ma sieci społecznościowe, wiedz, że będzie narażone na wszelkiego rodzaju odbiorców i może zostać zaatakowane przez kogoś o złych intencjach. Porozmawiaj o tym otwarcie i poproś dziecko, aby dało Ci znać, jeśli zauważy coś dziwnego.