Jak dopasować serwer storage do przechowywania dużej ilości danych?

Serwery storage idealnie nadają się do bezpiecznego przechowywania dużej ilości danych. Z ich pomocą można bardzo łatwo składować i udostępniać różnego rodzaju skompresowane pliki i archiwa, a także na bieżąco tworzyć ich kopie zapasowe. Serwery typu storage sprawdzają się w praktycznie wszystkich zastosowaniach, które wymagają uwzględnienia dodatkowej przestrzeni dyskowej. Aby jednak urządzenia te dobrze spełniały swoje zadanie, powinny być odpowiednio dopasowane do potrzeb użytkownika.

Zastosowanie serwerów storage

Nowoczesne serwery storage mogą jednocześnie obsługiwać bardzo dużą ilość dysków twardych. Wynika to z zastosowania systemu RAID, pozwalającego na połączenie ze sobą wszystkich dysków w jedną macierz oraz uzyskanie w ten sposób ogromnej przestrzeni na dane. Dostępne miejsce da się wykorzystać również do tworzenia kopii zapasowych na bieżąco, dzięki czemu można łatwo zabezpieczyć je przed utratą dostępu na skutek awarii. Systemy storage to także najlepsze rozwiązanie wówczas, gdy dane przechowywane muszą być na niewielkich przestrzeniach fizycznych w szafach RACK. Jednostki te mogą mieć zróżnicowane parametry. Najprostsze z nich wystarczają do prowadzenia nieskomplikowanych stron www o niskim natężeniu ruchu, a także obsługi poczty elektronicznej. Istnieją też urządzenia o znacznie większych możliwościach, które z powodzeniem wykorzystać można jako centra multimedialne, zaawansowane bazy danych czy komputery w chmurze.

Parametry serwerów storage

Aby dopasować serwer storage do przechowywania danych w dużej ilości, warto zwrócić uwagę na parametry i funkcjonalności urządzenia. Tego rodzaju sprzęt powinien przede wszystkim wyróżniać się wydajną przestrzenią dyskową, sięgającą kilkuset TB. Wybierając serwery storage, warto też zwrócić uwagę na możliwość łatwej konfiguracji i rozbudowy systemu. Dotyczy to przede wszystkim prostego przyłączania kolejnych pamięci RAM czy dysków, bez konieczności wielodniowych przestojów. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na możliwość wymiany dysku bez wyłączenia serwera, czyli funkcję Hot Swap. Za jej pomocą da się łatwo usunąć dysk lub dodać nowy, bez konieczności przerywania ciągłości działania całego systemu. Funkcja ta okazuje się praktycznie niezbędna w przypadku tych systemów serwerowych, które muszą utrzymywać wysoką dostępność architektury.

miejsce na photo1

Inwestycja w macierz RAID

Aby obsługiwać jednocześnie wiele dysków twardych, należy zainwestować także w macierz RAID. Pojedyncza jednostka logiczna zapewnia stały dostęp do ogromnej przestrzeni, która w klasycznym systemie zajmowałaby obszar nawet kilkuset metrów kwadratowych. System RAID pozwala również na łatwe zarządzanie wszystkimi podłączonymi dyskami twardymi, przez co obecnie jest to technologia uznawana za standard przechowywania danych w sposób bezpieczny i efektywny. W sklepie Bizserver: https://bizserver.eu/pl/serwery-storage znaleźć można wiele urządzeń kompatybilnych z tym rozwiązaniem. Macierz RAID pracuje w trybie lustrzanym, dzięki czemu wszystkie pliki są równolegle zapisywane i zabezpieczane. System ten skutecznie chroni przed utratą dostępu na skutek awarii.

Dobór szafy RACK

W zależności od potrzeb, serwery storage można przechowywać w szafach RACK o różnej budowie. Na szczególną uwagę zasługują zminiaturyzowane, poręczne modele z pojedynczym gniazdem procesorowym oraz kilkoma slotami na pamięć RAM. Istnieją też szafy z jednostkami wieloprocesorowymi, które dysponują nawet kilkudziesięcioma gniazdami pamięci. W razie konieczności, warto skorzystać z pomocy przy wyborze serwerów storage. Konsultacja ze specjalistami pozwoli na lepsze zapoznanie się z parametrami poszczególnych jednostek, a tym samym ich łatwe dopasowanie do potrzeb eksploatacyjnych. Doświadczeni fachowcy mogą też skonfigurować na życzenie gotowy system z wybranych komponentów, aby serwer storage jak najlepiej spełniał swoje zadanie. W ten sposób zyskać można gwarancję, że nawet bardzo duże ilości danych będą przechowywane bezpiecznie i nie wystąpią żadne trudności z ich dostępnością.