Najpopularniejszą jak dotąd linią smartfonów jest niewątpliwie iPhone. Dotyczy to nie tylko Europy, ale całego świata. Proponujemy wspólnie z nami dowiedzieć się, jaka jest historia iPhon’a, jakie są powody popularności tych urządzeń i czy ktoś może powtórzyć ich sukces?
Oficjalny początek historia linii smartfonów ma miejsce 29 czerwca 2007 roku. W tym dniu, o którym wszyscy fani powinni pamiętać, sprzedaż pierwszego iPhone’a rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. Wydarzenie to nie tylko wielokrotnie wzmogło się w ciągu kilku następnych lat, ale także uczyniło Steve’a Jobsa wizjonerem i idolem młodzieży we wszystkich krajach zachodnich. Tak więc 29 czerwca można nazwać narodzinami tej linii.
Ale rozwój rozpoczął się naturalnie znacznie wcześniej – w 2005 roku. Prowadziły ją dwie osoby. Bezpośrednio szef firmy Steve Jobs, a także projektant Jonathan Ive, któremu zawdzięczamy wiele charakterystycznych cech smartfonów iPhone.
Firma zaprezentowała swoje dzieło 9 stycznia 2007 r., wykorzystując do tego San Francisco, natychmiast przyciągając uwagę wszystkich, którzy śledzili rozwój smartfonów. Po rozpoczęciu oficjalnej sprzedaży w USA iPhone przez długi czas stał się wyznacznikiem trendów w dziedzinie projektowania telefonów komórkowych – do tej pory wielu mniejszych producentów kopiuje rozwiązania od twórców Apple.
Pierwszy iPhone miał wiele charakterystycznych cech, które wyróżniały go spośród innych urządzeń.
– Pojemnościowy ekran dotykowy, który pozwalał na obsługę jednym palcem, bez rysika, w przeciwieństwie do popularnych wówczas ekranów rezystancyjnych.
– Minimum przycisków na obudowie.
– Własny system operacyjny iOS, który został stworzony z myślą o najprostszej komunikacji między urządzeniem a Internetem, a także własnymi aplikacjami firmy.
Pierwszy iPhone miał wówczas zaawansowane specyfikacje, w tym ekran o przekątnej 3,5 cala i dobry aparat o rozdzielczości dwóch megapikseli. Obsługiwał transmisję danych według standardów drugiej generacji, miał także moduły Wi-Fi i Bluetooth. Do zakupu oferowane były trzy różne opcje, z różnymi ilościami pamięci wewnętrznej – 4, 8 i 16 gigabajtów, co w 2007 r. było bardzo dobrym osiągnięciem.
Już w pierwszym roku iPhone pokazał dobry poziom sprzedaży dla pierwszego modelu nowej linii. Co ciekawe, w wielu krajach na całym świecie, pierwszy iPhone nigdy oficjalnie nie został sprzedany.
Już rok później wprowadzono na rynek nowy model w tej linii. 11 lipca 2008 roku światło dzienne ujrzało urządzenie o nazwie iPhone 3G. urządzenie to, jak wynika z jego nazwy, posiadało wsparcie dla zaawansowanych w tym czasie sieci komórkowych trzeciej generacji. Miał też na pokładzie własny układ do nawigacji satelitarnej, który zamienił się w smartfon w całkiem niezły nawigator.
W sumie w pierwszym roku sprzedaży udało się pokonać poprzeczkę 15 milionów smartfonów na świecie.
Rok później, 19 czerwca 2009 roku, firma zaprezentowała zaktualizowaną wersję tego modelu, nazwaną iPhone 3GS. Od poprzednika urządzenie to różniło się szeregiem nowości, m.in.:
– mocniejszym procesorem
– najnowszym aparatem o rozdzielczości 3MP
– możliwością nagrywania filmów
– pamięcią o pojemności 32 GB.
Wprowadzając na rynek odświeżony model, producent nie zaprzestał sprzedaży jednego z wariantów iPhone’a 3G.w ciągu zaledwie następnego roku udało im się dostarczyć 30 mln urządzeń, czyli niemal dwukrotnie przekroczyć swój poprzedni rekord.
Zgodnie z tradycją, prezentacja następnego modelu w tej linii miała miejsce rok później, następnego lata. To właśnie 24 czerwca 2010 r. pokazano światu iPhone 4. Nawiasem mówiąc, przez niektórych fanów i ekspertów ten model jest uważany za najbardziej udany i zaawansowany jak na swój czas.
Ten model naturalnie otrzymał ulepszone specyfikacje i kilka zmian w konstrukcji obudowy.
iPhone 4 miał:
– większa rozdzielczość ekranu
– główna kamera 5 MP
– procesor dużej mocy
– po raz pierwszy w historii linii – przedni aparat do selfie.
Zmiany w projekcie, obecność przedniego aparatu i zmniejszenie grubości bardzo spodobały się kupującym. Tak więc to iPhone 4 rozpoczął masową implementację przednich aparatów, a wraz z nimi przesądził o modzie na selfie i różnych usługach do ich udostępniania.
Następny rok 2011 był bardzo smutny w historii. 5 października zmarł szef firmy, główne źródło pomysłów, jeden z założycieli i twarz korporacji, Steve Jobs. Ale dzień wcześniej nowy dyrektor generalny, Tim Cook, zdążył zaprezentować nowe urządzenie firmy – iPhone 4S. Bez większych zmian dotyczących projektu, iPhone 4s otrzymał dobrą aktualizację komponentu sprzętowego.
Tak więc miał aż 8 megapikselowy aparat główny, nowy potężny procesor i najbardziej pojemną wersję pod względem pamięci w tym czasie – 64 GB.
I znowu sprzedaż ustanowiła rekord. Teraz osiągnięto już liczbę 110 milionów urządzeń, biorąc pod uwagę sprzedaż i wcześniejsze modele. Co ciekawe, w 2012 roku iPhone zaczął przynosić ponad połowę wszystkich zysków.
We wrześniu 2012 roku zaprezentowano fanom i światu nowy model, nazwany iPhone 5. Stał się jeszcze cieńszy niż jego poprzednicy – niestety nieco ze szkodą dla autonomii z powodu pojemności baterii. Ekran również stał się większy – jego objętość osiągnęła już 4 cale. Jako zmiany w projekcie urządzenie otrzymało nową, srebrną wersję kolorystyczną. Dużym plusem było wsparcie dla sieci 4 generacji.
Rok później, we wrześniu 2013 roku, pokazano światu dwa nowe modele. Były kontynuacją pomysłów z zeszłego roku. Pierwszy z tych modeli nie przeszedł większych zmian i został umieszczony jako model bardziej budżetowy z plastikową obudową i tym samym wypełnieniem, stając się dość popularny ze względu na niższą cenę. Drugi stał się droższą opcją, miał lepszy procesor i inne specyfikacji.
Rok 2014 był rokiem premiery iPhone’a 6 i 6 Plus. Modele te miały większe rozmiary ekranu, osiągając odpowiednio 4,7 i 5,5 cala. Pojemność pamięci urządzeń osiągnęła już 128 GB.
Następny rok to kolejne dwa nowe modele. Były kontynuacją linii i dostały nazwy 6S i 6s Plus. Zaktualizowano ich jednostkę sprzętową.
Pod wieloma względami rewolucyjnym modelem był iPhone 7 wprowadzony na rynek w 2016 roku. W parze pojawił się także model z dużym ekranem – iPhone 7 Plus. Jednocześnie pod względem wzornictwa niewiele różnią się od poprzednich modeli generacji 6. Ale tutaj wypełnienie, zarówno sprzętowe, jak i programowe, bardzo się zmieniło. Po raz pierwszy w historii tej linii smartfony nie miały gniazda 3,5 mm przeznaczonego dla słuchawek. Wersja Plus otrzymała również dodatkowy aparat z tyłu, który jest teleobiektywem zaprojektowanym do fotografowania z dużej odległości.