Jaką kartę SD wybrać dla smartfona, aparatu fotograficznego lub minikomputera?

Ilość oznaczeń stosowanych przez producentów kart pamięci może przyprawić o zawrót głowy. W naszym wpisie objaśniamy najważniejsze parametry kart.

Karty SD są podstawowym (i często jedynym dostępnym) nośnikiem danych w wielu urządzeniach elektronicznych codziennego użytku. Korzystają z nich urządzenia mobilne, drukarki 3D, minikomputery jednopłytkowe (w tym kultowy Raspberry Pi), a także aparaty fotograficzne, kamery sportowe czy też rejestratory samochodowe. Wszystkich możliwych zastosowań tych nośników nie sposób wyliczyć, jedno natomiast jest pewne – właściwy dobór karty do wymagań konkretnego urządzenia pozwala w pełni cieszyć się możliwościami zarówno jednego, jak i drugiego. W naszym artykule przedstawiamy skrót najważniejszych informacji o parametrach, klasach i oznakowaniach kart SD dostępnych na rynku, zwracamy także uwagę na przykładowe zastosowania ich w różnych grupach urządzeń.

Rodzaje, pojemności i prędkości zapisu kart pamięci

Dziś praktycznie wszystkie urządzenia mobilne (np. smartfony i tablety) korzystają z kart w rozmiarze microSD, podczas gdy wiele aparatów cyfrowych oraz drukarek 3D nadal wykorzystuje większe i wygodniejsze w obsłudze, „pełnowymiarowe” karty SD. Kolejny ważny parametr to pojemność. Starsze karty SD o pojemności do 2 GB (ograniczonej rodzajem zastosowanego systemu plików) zostały niemal całkowicie wyparte przez większe karty SDHC (do 32 GB) oraz SDXC (do 2 TB). Dla zapewnienia płynnego transferu plików do/z nośnika (co ma szczególne znaczenie w wysokiej jakości kamerach cyfrowych, nowoczesnych smartfonach czy też profesjonalnych aparatach cyfrowych), kluczowa pozostaje natomiast szybkość zapisu i odczytu danych. Do niedawna najbardziej pożądana była szybka karta SD o klasie prędkości C10 (zapis do 10 MB/s) – podobne prędkości osiągają dziś nośniki o klasie U1, zaś nowsze U3 są w stanie zapisywać pliki z prędkością 3-krotnie wyższą. Na najnowocześniejszych kartach można znaleźć także oznaczenia typu V6, V10, V30, V60 oraz V90 – to tzw. klasy szybkości Video, zaś liczba oznacza prędkość zapisu wyrażoną w MB/s.

Interfejsy szyny danych, czyli co nieco o „wąskim gardle”

Warto wiedzieć, że prędkość pracy samej pamięci półprzewodnikowej i zarządzającego nią kontrolera to nie jedyne czynniki, determinujące rzeczywistą prędkość maksymalną pracy nośnika osiąganą w danym urządzeniu. Duże znaczenie ma także interfejs szyny, czyli – najprościej rzecz ujmując – specyfikacja konstrukcji i parametrów połączenia pomiędzy kartą, a urządzeniem. Nawet najszybsza karta pamięci, włożona do powolnego urządzenia starszej generacji, nie osiągnie choćby połowy swoich możliwości, gdyż „wąskim gardłem” będą właśnie parametry łącza danych. Starsze, powolniejsze karty z interfejsem High Speed (do 25 MB/s) są wypierane przez znacznie szybsze modele, zgrupowane w trzech klasach UHS. Klasa prędkości UHS-I obejmuje produkty o prędkości od 12,5 do nawet 104 MB/s, UHS-II – od 156 do 312 MB/s, zaś UHS-III – aż do 624 MB/s. Szybkość transferu danych ma znaczenie m.in. przypadku minikomputerów (np. popularnego Raspberry Pi) – zwłaszcza w aplikacjach związanych z odtwarzaniem multimediów lub obsługą kamer warto zaopatrzyć się w szybką kartę z interfejsem UHS-I, co pozwoli uniknąć zbędnych opóźnień w pracy systemu operacyjnego.

Wybór karty pamięci do Twojego urządzenia

Smartfony i kamery sportowe, a także aparaty fotograficzne obsługujące nagrywanie filmów w jakości 4K lub lepszej warto wyposażyć w karty o możliwie wysokiej prędkości zapisu (co najmniej U3), wyposażone co najmniej w łącze UHS-I. Prędkość zapisu i transferu danych ma także duże znaczenie w półprofesjonalnych i profesjonalnych aparatach fotograficznych, zwłaszcza podczas wykonywania szybkich zdjęć seryjnych. W przypadku minikomputerów najwyższa prędkość zwykle nie jest wymagana – optymalnym wyborem będzie tu interfejs UHS-I i klasa prędkości C10 lub U3, zaś duże znaczenie zyskuje pojemność karty, będącej dla minikomputera odpowiednikiem dysku twardego. Najlepszym wyborem okażą się karty o pojemności powyżej 16 GB, a najczęściej spotykany zakres rozmiarów pamięci to 32…64 GB, w zupełności wystarczający do większości zastosowań.