VPS to wirtualny serwer, czyli część zasobów fizycznego urządzenia przydzielana wielu użytkownikom. Do zalet tego rozwiązania należy pełne bezpieczeństwo danych umieszczonych na przestrzeni dyskowej, a także gwarancja niezależności środowiska. Administracją serwera VPS zająć może się zarówno dostawca takiej usługi, jak i sam użytkownik. W tym pierwszym przypadku, wszystkie czynności związane z zarządzaniem i funkcjonowaniem przeprowadzają doświadczeni specjaliści. Samodzielna administracja serwera VPS wymaga posiadania pewnych umiejętności, dlatego nie każdy może się tym zajmować.
Samodzielna administracja serwerem wirtualnym
W przypadku samodzielnej administracji serwerem wirtualnym, użytkownik wybiera tzw. wersję VPS root. Takie rozwiązanie zapewnia zdalny dostęp do konsoli, za pośrednictwem której dostosować można wszystkie parametry usługi. Dotyczy to np. ilości pamięci RAM, liczby wirtualnych rdzeni czy pojemności przestrzeni dyskowej. Aby samodzielnie administrować serwerem VPS, należy posiadać odpowiednią wiedzę o systemie i znać różne pojęcia. Użytkownik musi sprawnie monitorować wszystkie usługi, prawidłowo zarządzać funkcjami systemu oraz na własną rękę rozwiązywać ewentualne problemy. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo duża swoboda w zakresie konfiguracji systemu oraz dysponowania danymi. Użytkownik korzysta z zarezerwowanych dla siebie oraz odizolowanych zasobów maszyny, dzięki czemu może we własnym zakresie dbać o wydajność strony internetowej. Umiejętnie administrowany serwer VPS nie będzie narażony na nagłe spadki wydajności oraz różne błędy.
Wymagania przy samodzielnej administracji serwerem VPS
Samodzielna administracja serwerem VPS wymaga systematycznego monitorowania dostępności usług na poszczególnych portach, sprawdzania poziomu obciążenia czy weryfikowania stanu baz danych, pamięci operacyjnej i dostępności dysków. Konieczna jest też opieka nad poprawnością pracy RAID, wykorzystywanymi zasobami czy właściwym działaniem usług – np. FTP, MySQL czy SSH. Umiejętna administracja serwerem VPS wymaga też cyklicznego wprowadzania różnych zmian, które wpływają na bezpieczeństwo. Użytkownik musi też samodzielnie konfigurować środowisko umożliwiające uruchamianie aplikacji. Wiąże się to z koniecznością prawidłowego zarządzania panelami, serwerami baz danych czy serwerami poczty przychodzącej i wychodzącej, a także ich optymalizacją.
miejsce na photo1
Zewnętrzna administracja serwerem VPS
Użytkownicy nie posiadający wystarczających umiejętności mogą zdecydować się na wybór VPS z odpowiednim pakietem administracyjnym. Takie rozwiązanie sprawia, że obsługą ,instalacją aplikacji czy rozwiązywaniem problemów zajmują się doświadczeni specjaliści. Klient otrzymuje w pełni skonfigurowane i kompletne środowisko, dzięki czemu nie musi poświęcać czasu na jego obsługę techniczną. Administratorzy zewnętrzni monitorują bieżące zużycie zasobów oraz kontrolują poszczególne parametry, co daje gwarancję zapewnienia ciągłości usług. Hosting VPS z administracją daje też pewność regularnego backupu danych, dlatego w przypadku awarii możliwe jest skorzystanie z kopii zapasowych oraz przywrócenie systemu do należytego stanu. Serwer VPS z systemem Windows lub Linux znaleźć można w Host1, gdzie oferowana jest też usługa administracji zewnętrznej.
Poziom trudności administracji serwera VPS
Decydując się na samodzielną administrację serwerem VPS storage, należy wziąć pod uwagę zainstalowany system operacyjny. Jego rodzaj wpływa bowiem na poziom trudności w przeprowadzaniu różnych czynności związanych z zarządzaniem i konfiguracją. W samodzielnej administracji łatwiejszy jest VPS Windows, ze względu na dostęp do przystępnego panelu obsługi oraz możliwość korzystania z okien. W przypadku VPS Linux wygląda to nieco inaczej. Większość działań administracyjnych na tym systemie odbywa się w środowisku tekstowym, przez co wymaga znajomości różnych komend. W obu przypadkach wiele zależy od umiejętności użytkownika, dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję o samodzielnej administracji serwerem wirtualnym VPS.