Japonia – potęga technologiczna

Rzadko kiedy tydzień mija bez usłyszenia o nowym typie robota stworzonego w Japonii. Każdy inny kraj świata zastanawia się, jak Japonii udało się zostać wiodącą potęgą technologiczną.

Wszystkie postępy technologiczne, które Japonia poczyniła na przestrzeni czasu, były rozwiązaniem problemów, z którymi borykał się kraj i jego mieszkańcy. Japonia była jednym z pierwszych krajów, który zrozumiał prawdziwą potęgę technologii i skorzystał z jej dobrodziejstw. Dlatego też kraj ten wcześnie zaczął inwestować w innowacje technologiczne. Dzięki temu dziś Japonia jest kwalifikowana jako jeden z najpotężniejszych gigantów technologicznych na całym świecie.

Szybka infrastruktura

Być może najbardziej znanym aspektem innowacji technologicznych, które można znaleźć w Japonii jest jej szybka infrastruktura. Pierwszy szybki pociąg, czyli tak zwany bullet train, został zbudowany w Japonii. Linia została zbudowana pomiędzy dwoma potężnymi węzłami komunikacyjnymi, Tokio i Osaką, i została zainaugurowana w 1964 roku. Od momentu inauguracji szybka kolej przewiozła około 10 miliardów pasażerów i ma niepodważalny rekord bezpieczeństwa, ponieważ nie było żadnych śmiertelnych wykolejeń ani kolizji. Co więcej, średnie opóźnienie pociągu dużych prędkości wynosi 36 sekund. Tak zwany Shinkansen jest nie tylko wybitnym symbolem japońskiej innowacyjności technologicznej i wydajności, ale przyniósł również znaczące korzyści gospodarce kraju. Ponieważ tylko 20 procent powierzchni kraju nadaje się do zamieszkania, szybka kolej była wspaniałym rozwiązaniem dla pracowników mieszkających w odległych rejonach i łatwo dojeżdżających do metropolii takich jak Tokio w ciągu zaledwie kilku godzin. Kolejną korzyścią, jaką Japonia otrzymała, jest rozkwit turystyki. Turyści, którzy często przyjeżdżają do dużych miast, chętniej odwiedzają również obszary stosunkowo słabo rozwinięte, zwiększając tym samym lokalną gospodarkę w tych miejscach.

Automatyzacja siły roboczej

W ciągu ostatnich kilku lat roboty stały się obowiązkowym rozwiązaniem problemu chronicznego niedoboru siły roboczej. Ogólna populacja Japonii zaczęła gwałtownie spadać, co stworzyło problem na rynku pracy. Obecnie roboty, które są w stanie wykonywać prace w niemal każdej branży, stały się koniecznością. Badania pokazują, że w tej chwili 49 procent japońskich miejsc pracy można zautomatyzować. Wolne miejsca pracy w najwyższym stopniu wymagają od Japonii albo przyjęcia dużej liczby imigrantów, albo postawienia na automatyzację. Dlatego japońskie połączenie sztucznej inteligencji i robotów jest odpowiedzią na szybko kurczącą się siłę roboczą. Automatyzacja siły roboczej całkowicie przedefiniowała ludzką pracę i styl pracy w niektórych usługach i branżach. Podczas gdy niektóre kraje obawiają się, że automatyzacja może negatywnie wpłynąć na zapotrzebowanie na ludzką siłę roboczą i mieć ogromne konsekwencje dla populacji i całej gospodarki, dla Japonii była to konieczność, którą dobrze przyjęto. Automatyzacja siły roboczej nie tylko pomogła krajowi pokryć zapotrzebowanie na siłę roboczą, która była potrzebna. Pomogła również pracownikom pracować bardziej produktywnie i wydajnie. Japonia jest również znana z posiadania najszybszego komputera na świecie – Fugaku. Więcej o tej maszynie tutaj: https://e-gracz.pl/poznaj-fugaku-czyli-najszybszy-komputer-na-swiecie

Problemy środowiskowe rozwiązane dzięki postępowi technologicznemu

Nie ma wątpliwości, że w dzisiejszych czasach każdy kraj ma do czynienia z ciężkimi problemami środowiskowymi. Od globalnego ocieplenia po ekstremalnie silne zanieczyszczenie środowiska i ekstremalne zmiany pogodowe – to wszystko dotyka kraje z całego świata. Jednak Japonia przez długi czas zmagała się z dwoma głównymi problemami środowiskowymi, co wpłynęło na poszukiwanie dla nich rozwiązań za pomocą innowacji technologicznych. Silne zanieczyszczenie powietrza i ekstremalne zjawiska meteorologiczne, takie jak trzęsienia ziemi i tsunami, to najczęstsze problemy środowiskowe, z którymi boryka się Japonia.