W Internecie istnieje błędne przekonanie, że pierwszy tablet został stworzony przez Apple w 2010 roku. Oczywiście po wydaniu iPada tablety stały się znane prawie wszystkim. Jednak historia rozwoju komputerów typu tablet ma swoje początki w latach 60. ubiegłego wieku. Po raz pierwszy urządzenia elektroniczne podobne do nowoczesnych tabletów pojawiły się na ekranach telewizyjnych. Najpierw w 1966 roku w serialu telewizyjnym „Star Trek”, a następnie w 1968 roku w filmie „2001: A Space Odyssey”. Być może to właśnie te futurystyczne urządzenia w tym momencie były powodem narodzin idei tworzenia tabletów.
Po raz pierwszy pomysł stworzenia tabletu wysunął amerykański naukowiec Alan Kay. Kay jest pionierem programowania obiektowego, GUI i po prostu kluczową postacią w rozwoju technologii informatycznych drugiej połowy XX wieku. W 1968 r.wciąż mało znany utalentowany inżynier i programista wpadł na pomysł stworzenia tabletu, za pomocą którego dzieci mogłyby uzyskać dostęp do cyfrowych nośników informacji. Ten rok jest powszechnie nazywany datą narodzin branży tabletów.
Cztery lata później Alan pokazał już gotową koncepcję komputera typu tablet. Postanowił włączyć do segmentu potencjalnych użytkowników urządzenia nie tylko dzieci, ale i dorosłych, w związku z czym koncepcja została przemianowana. Do pewnego stopnia ten model można również nazwać przodkiem współczesnych laptopów i e-booków, ponieważ w tym czasie całkowicie brakowało granicy między tymi pojęciami. Zawierał wszystkie elementy nowoczesnego interfejsu graficznego.
Niestety, rewolucyjne pomysły nigdy nie zostały zrealizowane — technologie, które planowano wykorzystać w tej koncepcji, znacznie wyprzedziły istniejące.
W tym czasie rynek elektroniki był masowo wypełniony komputerami osobistymi. Ludzie nie byli przygotowani do braku klawiatury w przenośnych urządzeniach.
Zgodnie z planem urządzenie miało pełnić rolę elektronicznego asystenta, który zawsze i wszędzie byłby w stanie zapewnić nieograniczony dostęp do sieci. Jednak wtedy koncepcja nigdy nie wykroczyła poza fantazje, a dopiero sześć lat później Apple wypuściło coś podobnego.
Nowe zainteresowanie tabletami pojawiło się w połowie lat 90. W 1994 roku z inicjatywy Unii Europejskiej powstał projekt nowy projekt. W ramach Międzynarodowego Programu brytyjska firma w tym samym roku stworzyła pierwszy komercyjny tablet.
Nazwa urządzenia została zapożyczona z tej samej kosmicznej Odysei z 1968 roku. Tablet miał 7-calowy ekran dotykowy i był zasilany przez wydajny procesor. Jednak projekt nie miał trwać długo. Produkcja i wsparcie zakończyła się w 1997 roku i wszyscy szybko zapomnieli o innowacyjnym rozwoju.
W 1996 roku powstał produkt pomiędzy tabletem a e-czytnikiem. Urządzenie posiadało monochromatyczny ekran dotykowy. Sterowanie odbywało się za pomocą rysika. Użytkownicy tabletów mieli możliwość czytania i edytowania dokumentów tekstowych oraz przeglądania zdjęć.
Pod koniec XX wieku potrzeba stworzenia przenośnego urządzenia z interfejsem sieciowym stała się oczywista. Zdając sobie sprawę z potrzeby surfowania po Internecie, Intel w 1999 r.stworzył pierwszy na świecie tablet z możliwością korzystania z Internetu. Urządzenie zostało wyposażone w procesor własnej produkcji, kolorowy ekran dotykowy, odtwarzacz MP3, a co najważniejsze, dzięki webpadowi za pośrednictwem połączenia z komputerem użytkownik mógł uzyskać dostęp do Internetu w dowolnym miejscu w domu.
Wkrótce inna firma wkroczyła do wyścigu tabletów internetowych, wprowadzając urządzenie o nazwie Audrey. W przeciwieństwie do tabletu Intel Audrey stał się produktem komercyjnym i wprowadził do użytku pojęcie tabletu internetowego. Urządzenie miało wysuwaną antenę i zewnętrzną klawiaturę. Dostęp do Internetu odbywał się za pomocą modemu. Dzięki niemu można było słuchać muzyki, przeglądać pliki wideo i synchronizować z dwoma urządzeniami.
Ale być może pierwszym prawdziwym przełomowym wydarzeniem w branży tabletów PC była prezentacja platformy Microsoft w 2002 roku. Na podstawie tabletu PC stworzono dziesiątki urządzeń różnych firm, które zyskały szczególną popularność.
Okresowo kilka firm próbowało przełamać prymat Microsoftu na rynku tabletów. Wśród nich najważniejszy produkt w 2005 roku zaprezentowała fińska firma Nokia.
Główną wadą ich tabletu był niewielki rozmiar wyświetlacza. Jednak produkt fińskiej firmy udowodnił, że tablety mogą obsługiwać nie tylko komputery stacjonarne, ale także mobilne systemy operacyjne.
Pod koniec 2000 roku sprzedaż komputerów osobistych znacznie spadła na korzyść tak zwanych urządzeń postkomputerowych. Na początku były to smartfony, a w 2010 roku nastąpił prawdziwy tabletowy boom. Pod koniec 2009 roku na rynku tabletów pojawiły się zmiany — od miesięcy krążyły plotki o nowym urządzeniu Apple. Nie było jeszcze dokładnie znanej nazwy nowego tabletu, ale było oczywiste, że będzie to znaczący produkt.
Na dorocznych targach zaprezentowano flagowy produkt. Tablet był lżejszy, bardziej kompaktowy, energooszczędny i tańszy niż poprzedni przedstawiciele, a oprócz tego był w pełni kompatybilny ze wszystkimi produktami firmy.
Jednak prymat HP w dziedzinie tabletów internetowych nie trwał długo. Już po kilku tygodniach firma Apple, która tradycyjnie nie brała udziału w Międzynarodowych Targach, ogłosiła własną wizję tabletów.
Poprzedni sukces iPhone’a, energooszczędny procesor, wysokiej jakości ekran dotykowy sterowany palcami, a nie rysikiem, atrakcyjny design, wszystko to wyniosło produkt firmy Apple ponad konkurencję. A jeśli po prezentacji urządzenia eksperci niejasno wierzyli w sukces iPada, to pierwszego dnia sprzedaży wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. Nie było sensu kłócić się, gdyż nastąpiła druga rewolucja na rynku tabletów.
Następnie w wyścigu zbrojeń pojawiły się tablety z systemem operacyjnym Android.